Služby

Skrátený lektorský výklad Múzea slovenskej dediny so sprievodcom je zahrnutý v cene vstupného (výklad začína vždy v celú hodinu pred kostolom sv. Štefana kráľa z Rudna), prehliadka trvá cca 1 hodinu.

Lektorský výklad pre školské skupiny alebo zájazdy (nad 10 osôb) je nutné objednať na pokladni múzea minimálne 2 pracovné dni vopred na tel. č. 043/ 24 58 116. V prípade nahlásených skupín majú návštevníci zľavu na vstupnom. K vstupnému sa pripočítava jednorazový poplatok za lektora 10,00 €.

V prípade záujmu o objednanie obedového menu (polievka + hlavné jedlo) pre školské skupiny alebo zájazdy, prosím, kontaktujte priamo personál krčmy.

Lektoráty

Vzdelávacie programy

Vzdelávacie programy a tvorivé dielne sú určené pre materské, základné a špeciálne školy s využitím tradičných výrobných techník a materiálov.

  1. Ako bolo voľakedy (Ako bolo na fašiangy, Ako bolo na Veľkú noc, Ako bolo na Vianoce): interaktívne rozprávanie s využitím objektového a zážitkového učenia, ktoré súvisia s jednotlivými časťami výročného a pracovného zvykoslovia. Súčasťou programu je tvorivá dielňa, v ktorej si deti vytvoria výrobok, ktorý si zoberú so sebou. Vzdelávacie programy robíme vždy podľa ročného zvykoslovia a v termíne, v ktorom dané zvyky oslavujeme - Ako bolo na Fašiangy (vo fašiangovom období), Ako bolo na Veľkú noc (v predveľkonočnom období), Ako bolo na Vianoce (v predvianočnom období). Program je vhodný pre žiakov materských a základných škôl.

  2. Čo nájdete na dvore aj v komore: interaktívna prehliadka expozície MSD s využitím objektového a zážitkového učenia. Deti sa dozvedia, ako ľudia kedysi spávali, kde mali uložené šaty, čo je komora, dvor, čo je uložené v humne, zoznámia sa s niektorými domácimi zvieratami, spoznajú  rastliny, ktoré sa pestovali na poli a v záhradke. Vyskúšajú si mlátenie obilia cepmi, trepanie ľanu, mletie obilia na žarnove. Program je vhodný pre žiakov materských a základných škôl.

  3. Cesta ľanového semienka: interaktívny program v tkáčskej dielni, v ktorom sa žiaci základných škôl formou názorných ukážok oboznámia s pracovným náradím a materiálom, ktorý bol potrebný na zhotovenie tkaniny od ľanového semienka po hotové plátno. Formou objektového učenia sa dozvedia, na čo sa tkaniny používali v domácnosti a v hospodárstve, vyskúšajú si trepanie a česanie ľanu, pradenie, tkanie plátna na tkáčskom stave. Počas tvorivej činnosti sa naučia  niektorú jednoduchú techniku tkania, pri ktorej si zhotovia vlastný výrobok (napríklad tkanie na stolových krosnách, na prstoch, na špuľke). Program je vhodný pre žiakov základných škôl.

  4. Tvorivé dielne: v tvorivej dielni majú deti možnosť spoznať tradičné a prírodné materiály, napr. slama, papier, ovčia vlna, sušené bylinky, ľanové plátno a využiť ich pri zhotovení výrobku, ktorý si odnesú so sebou. Tvorivou činnosťou si môžu zhotoviť napr. bylinkové vrecúško ozdobené pečiatkou, papierového „vlčka“, gombíkovú frndžalku, šnôrku utkanú na prstoch, podmaľbu na skle, vyskúšať si plstenie ovčej vlny. Činnosti sú prispôsobené veku detí a ich manuálnym zručnostiam (školáci zvládajú zložitejšie techniky ako predškoláci).

Poplatok za vzdelávací program je: 5,00 € / osoba

Pedagogický dozor má vstup voľný (1 pedagóg na 10 žiakov).

Maximálny počet osôb v skupine: 20

Dĺžka programu: 2 hod.

V mesiacoch máj a jún NEPONÚKAME tvorivé dielne pre školské skupiny z dôvodu plného obsadenia termínov počas koncoročných školských výletov.


V prípade väčšej skupiny (napr. 40 detí) je nutné skupinu rozdeliť na 2 časti. Jedna skupina absolvuje vzdelávací program, druhá skupina prehliadku expozície Múzea slovenskej dediny v sprievode lektora,  po hodine sa skupiny navzájom vymenia. Celý program v tejto forme trvá približne 2 hodiny.

Objednávky: pre viac informácií a rezerváciu termínu prosím kontaktujte: Ing. Jaroslava Ďurdíková (jaroslava.durdikova@snm.sk, 043/24 58 115, 0908 615 067) alebo Mgr. Michaela Konečná (michaela.konecna@snm.sk, 043/ 24 58 114)

Múzeum slovenskej dediny prenajíma svoje priestory za účelom svadobných obradov (rímsko-katolícky drevený kostol z Rudna, Vozáreň z Moškovca, a i.).

Objednávky a rezervácie: pre viac informácii a rezerváciu termínu prosím kontaktujte: Miroslava Lanková (miroslava.lankova@snm.sk, 043/ 24 58 111).

Svadobné obrady

Múzeum slovenskej dediny poskytuje svoje priestory na komerčné a nekomerčné fotografovanie. Nekomerčné fotografovanie (svadby a ostatné) je nutné nahlásiť na pokladni pri vstupe do múzea.

Pre záujem o komerčné fotografovanie v interiéroch a exteriéroch expozície je nutné poslať žiadosť na sekretariát SNM v Martine (snmmartin@snm.sk).

Fotografovanie

Múzeum slovenskej dediny poskytuje prenájom interiérov a exteriérov expozície filmovým a televíznym štábom. Pre viac informácií a rezerváciu termínu je nutné poslať žiadosť na sekretariát SNM v Martine (snmmartin@snm.sk).

Filmové a televízne natáčanie